Kategorie: Wszystkie | Kontakt | O akcji | Plebiscyt | Recenzje książek | Różności | Wydawcy i autorzy
RSS

Recenzje książek

poniedziałek, 03 marca 2014

Zajrzałam dziś do Strefy... (Gimnazjum nr 4 w Gdyni). Uderzyło mnie, że wpisy w strefie Książki obowiązkowe są dużo krótsze niż wpisy w dziale Wasze propozycje - książka. Czyżby te pierwsze też były obowiązkowe i pisane bez przekonania? ;-)

Polecam Wam wpis Marty na temat powieści Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk 220 linii. Nie tylko dlatego, że pisze o książce, która mnie także się podobała, ale też ze względu na formę, w jakiej to robi.

czwartek, 13 lutego 2014

Na Helena bloguje wpisy o książkach są niezbyt częste, ale ostatnio pojawiła się recenzja Klucza Sary Tatiany de Rosnay. Narracja tej książki jest prowadzona dwutorowo - poznajemy historię żydowskiej rodziny, mieszkającej w czasie wojny w Paryżu oraz losy współczesnej amerykańskiej dziennikarki. Helena poleca tę trzymającą w napięciu książkę.Zosia znalazła książkę dla miłośników rybek, ale nie jest to poradnik dla akwarystów. To opowieść o rodzinie, której życie kręci się wokół akwarium i zamieszkujących je gupików. Podobno gupiki to najmniej wymagające rybki. Niestety, w moim akwarium padały jak muchy - szybciej niż jakikolwiek inny gatunek. Ciekawe, dlaczego...

Tak czy owak Zosia poleca Gupikowo Moniki Kowaleczko-Szumowskiej.

Blog Oliwii jest znów dostępny. Znajdziecie w nim recenzję książki Casting autorstwa Jordi Sierra i Fabry. Jest to książka o nastolatkach i ich problemach. Oliwia uznała opowieść za niezłą, ale nie świetną. Jej wadą jest między innymi niewielka objętość - zdaniem Oliwii, bo może inni lubią cienkie książki :-)

środa, 20 listopada 2013

Oliwia (Kącik Naszych Książek) jest wielbicielką serii komiksów Lincolna Peirce'a Zapiski Luzaka, których bohaterem jest Natan. Właściwie nie jest to typowy komiks, ponieważ wzbogacony o narrację.   Natan generalnie ma w życiu "pod górkę". A to przede wszystkim z powodu jego kolegi - Artura, który ma "z górki". Oliwia gorąco poleca tę serię.

Adrian/Jemenos (Z życia fantastycznych światów) zareklamował firmę "Książka w mieście", która tworzy gadżety dla miłośników książek. Przeczytajcie, jakie mają plany i co  można u nich nabyć.

A przy okazji moli - Szkolne mole ze szkoły w Dębnie (a konkretnie Weronika) polecają Dywizjon 303, autorstwa patrona szkoły, czyli Arkadego Fiedlera.

Zajrzałam do Strefy Szkolnego Recenzenta i muszę przyznać, że jej zawartość mnie zaskoczyła. Najwięcej wpisów poświęconych jest Kamizelce Prusa. Jakoś nie mogę uwierzyć, żeby to właśnie ten utwór wzbudził najwięcej emocji wśród gimnazjalistów. Już mniej mnie dziwi Oskar i Pani Róża E.-E. Schmitta. Uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Gdyni, czyżbyście nie czytali ksiażek, które Was naprawdę poruszają i o których chcecie coś powiedzieć? Niemożliwe! Podzielcie się swoimi lekturami.

sobota, 02 listopada 2013

Kornelia (Szkolne Mole) prezentuje powieść autobiograficzną Marka Johnsona Spisany na straty. To przerażająca historia chłopaka, który wychowywał się w rodzinie pełnej przemocy. Uciekał w narkotyki i inne używki, przez wiele lat nie był w stanie wyzwolić się z nałogu. Popadał w kolizje z prawem, trafił do więzienia, ale w końcu zaczął normalnie żyć. Kornelia pisze, że ta książka podbiła jej serce.

A u Zosi (Czytadzilla) - chyba przypadkiem - dwie książki pod rząd, których bohaterki posiłkują się w trudnych chwilach talizmanami. Emily z powieści Jacqueline Wilson Raz na zawsze wierzy, że szmaragdowy pierścionek spełnia jej marzenia. To się bardzo przydaje, bo rodzice dziewczynki właśnie się rozwiedli.

Także Gaja (Gaja i Anioł Moniki Lipińskiej) ma swój talizman, i to anielski, który dodaje jej odwagi. Przydaje jej się to, kiedy rodzice wysyłają ją samą na wakacje pełne przygód.

Na blogu szkolnego koła czytelniczego (SP nr 21 w Lublinie) Poczytaj mi, przyjacielu znajdziecie kilka propozycji lektur dla młodszych czytelników. Rozalka poleca książkę Richarda i Florence Atwater Pan Popper i jego pingwiny, Monika i koleżanka Wiktoria piszą o psie, który jest detektywem (Tytus-superpies Joanny Olech, tej od Dynastii Miziołków), a Amelia B. poleca Tajemnice pani Holly autorstwa Nadine Walter. Myślę, że te książki spodobają się uczniom klas młodszych.

Także Aleksy w Książkach na czacie poleca ostatnio sporo książek dla czytelników młodszych od niego, niektóre są odpowiednie nawet dla przedszkolaków. Opisał między innymi Statek Noego Sally Altschuler z rysunkami Svena Nordqvista (wyd. Czarna Owieczka). Czy ktoś z Was wiedział, że na arce Noego był nosorożec, którego nikt nie lubił? Aleksemu bardzo podobają się ilustracje w tej książce, i nic dziwnego - popatrzcie sami.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
Tagi