sobota, 02 listopada 2013

Na blogu szkolnego koła czytelniczego (SP nr 21 w Lublinie) Poczytaj mi, przyjacielu znajdziecie kilka propozycji lektur dla młodszych czytelników. Rozalka poleca książkę Richarda i Florence Atwater Pan Popper i jego pingwiny, Monika i koleżanka Wiktoria piszą o psie, który jest detektywem (Tytus-superpies Joanny Olech, tej od Dynastii Miziołków), a Amelia B. poleca Tajemnice pani Holly autorstwa Nadine Walter. Myślę, że te książki spodobają się uczniom klas młodszych.

Także Aleksy w Książkach na czacie poleca ostatnio sporo książek dla czytelników młodszych od niego, niektóre są odpowiednie nawet dla przedszkolaków. Opisał między innymi Statek Noego Sally Altschuler z rysunkami Svena Nordqvista (wyd. Czarna Owieczka). Czy ktoś z Was wiedział, że na arce Noego był nosorożec, którego nikt nie lubił? Aleksemu bardzo podobają się ilustracje w tej książce, i nic dziwnego - popatrzcie sami.

czwartek, 17 października 2013

 

Oliwia poleca dziś szkolną lekturę. Wbrew opinii wielu uczniów niektóre z nich nie są wcale nudne - wzruszają, wciągają, są po prostu ciekawe. Tak jest z powieścią Ireny Jurgielewiczowej, o której możecie dziś przeczytać w Kąciku naszych książek.

poniedziałek, 14 października 2013

Dawno nie zaglądałam do Książek na czacie, ale dziś przeczytałam kilka ostatnich wpisów. Aleksy poleca między innymi komiks wydany przez Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży, zatytułowany Ostatni żubr, autorstwa Tomasza Samojlika. Można się z niego wiele dowiedzieć o historii puszczy,ale - jak zapewnia Aleksy - jest to historia ciekawa i pełan przygód małego żubra.

Basia z Dębna poleca sagę rodziny Laceyów. Jest to trylogia, której akcja dzieje się w XVIII wieku w Anglii. Bohaterami są członkowie szlacheckiej rodziny, którzy mają wiele do ukrycia.  

Na blogu "Poczytaj mi, przyjacielu" spory ruch - znajdziecie tam recenzje zarówno książek zaliczanych do klasyki (np. powieści Astrid Lindgren, Roalda Dahla i Alfreda Szklarskiego), jak i pozycji mniej znanych. Mam na myśli książkę Agnieszki Błotnickiej Kiedy zegar wybije dziesiątą. Z krótkiego opisu Amelki wynika, że to historia kryminalna i pełna przygód. Przeczytajcie o Kubie i Janku, którzy tropią fałszerzy sztuki.

 

Uczniowie Gimnazjum nr 4 w Gdyni biorą udział w projekcie "Recenzja za grosik" - w "Strefie Szkolnego Recenzenta" zamieszczają swoje opinie o lekturach obowiązkowych i zaproponowanych przez siebie. Mamy nadzieję, że wkrótce lista własnych propozycji uczniów będzie dłuższa niż lista lektur obowiązkowych.

piątek, 04 października 2013

W ubiegłym roku w naszej akcji udział brali uczniowie z Gimnazjum z Dębna. Wieści spod szkolnej ławki są już archiwalne - dziewczyny skończyły szkołę, projekt został zamknięt. Ale znaleźli się godni następcy, którzy założyli Szkolne mole.

niedziela, 22 września 2013

W imieniu Fundacji im. Zbigniewa Herberta zapraszamy Was do udziału w konkursie „Czego życzysz człowiekowi myślącemu? – Wyślij wiadomość do Pana Cogito”. Konkurs jest organizowany z okazji 89. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta, która przypada w dniu 29 października 2013 r.

wtorek, 17 września 2013

Minęły dwa tygodnie nowego roku szkolnego, a ja nie dałam rady nic napisać ani zajrzeć na Wasze blogi, ale obiecuję poprawę ;-)

Na blogu Poczytaj mi, przyjacielu, Amelka zachęca do przeczytania książki Agnieszki Błotnickiej Kiedy zegar wybije dziesiątą. Zdaje się, że jest to wakacyjna historia kryminalna.

Aleksy od jakiegoś czasu wyżywa się kulinarnie. Inspiracją są dla niego potrawy i wypieki opisane w różnych książkach. Tym razem poleca placki z kminkiem, do którego natchnął go Hobbit.

Bardzo aktywna jest Aleksa-Olka (Królestwo Książek), której gratulujemy, bo dostała się do finałowej dziesiątki (a właściwie dwunastki) konkursu e-Buki. Jest to konkurs na najlepszy blog książkowy, zorganizowany przez portal duzeka.pl. Wśród finalistów jest też Miłosz (Z kamerą wśród książek).

Czekamy na nowe wpisy Julii i Oli z Torunia. Do Zosi (Czytadzilla) oraz do Oliwii zajrzymy może jutro.

środa, 14 sierpnia 2013

Niektórzy z Was nie zrobili sobie wakacji od czytania. Wprost przeciwnie - czytacie dużo i piszecie o swoich lekturach.

Aleksy poleca baśnie afrykańskie

i baśnie norweskie

oraz książkę, która zachwyciła jego tatę pt. Nie każdy umiał się przewrócić

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ola pokazuje swój pokaźny stos książek, który zgromadziła na półmetku wakacji i pokazuje paczki, które przychodzą do Epickich Książek

Aleksa-Olka zaprezentowała rodzinny kuferek z książkami na wakacje (co budzi skojarzenia z Meggie, bohaterką Atramentowego serca Cornelii Funke.

Zosia zrecenzowała dwie książki, które dostała od wydawnictwa Egmont: Lisia Ewy Nowackiej i Dziewczyny z klasą Liz Elwes

Miłosz nakręcił film poświęcony książce Sekret Julii Tahereh Mafi

Helena poleca zabawną książkę Sophie Kinsella Nie powiesz nikomu?

Oliwia pisze o horrorze Niebieski płomień na koszmary  Uwaga! Nie czytać przed snem!!!

A Adrian nie napisał recenzji, ale ciekawe rozważania na temat kreatywności oraz tego, czy szkoła zabija kreatywność. A Wy co o tym sądzicie?

Korzystajcie z ostatnich dwóch tygodni wakacji.

 

 

 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14
Tagi